HABERLER

Masaj Teknikleri Nelerdir?

Masaj Teknikleri Nelerdir?
  • Tarih: 03 - Haziran - 2020

Genel hatlarıyla özelliklerinden bahsettiğimiz masaj uygulaması elbette her insan için faydalıdır. Ancak amacına uygun şekilde yapıldığı sürece işe yaramakta ve tedavi edici olmaktadır. Bunun için de farklı masaj teknikleri geliştirilmiştir.

Dünya genelinde bilinen başlıca masaj teknikleri şunlardır;

Akubası Tekniği

5000 yıl öncesinde Çinliler tarafından keşfedilen bu yöntem, günümüzde akupunkturun iğnesiz biçimi olarak tarif edilebilir. Enerji kanallarına parmak ile baskı uygulanır ve bu noktalardan vücudun diğer bölgelerine doğrudan bir enerji akımı sağlanır. Neticesinde de rahatlama hissi ortaya çıkar.

Aromaterapi Tekniği

Tedavide amaç gençleştirmektir. Bitki özlerinin yağlarından faydalanılarak uygulanmaktadır. Eski dönemlerde Antik Mısır, Hindistan gibi bölgelerde uygulanmış olan bu teknik günümüzde de stresi azaltmak, genel bir rahatlık vermek için uygulanmaktadır.

Sandalye Masajı

Ortalama olarak 10 ila 20 dakika arasında süren bir seans ile rahatlama sağlar ama bu teknik sadece ihtiyaç duyulduğunda uygulanmaktadır. Özel bir sandalye üzerinde tamamen giyinik biçimdeyken uygulanır.

Derin Doku Tekniği

Vücutta bulunan derin kaslara ulaşmayı hedefleyen bu yöntem, belli alanlara uygulanabilir. Tekniğin amacı kasların toksinlerden arınmasını ve hafiflemesini sağlamaktır.

Sıcak Taş Tekniği

Isıtılmış faydalı taşlar, vücutta çeşitli bölgelere yerleştirilir. Küçük küçük baskılara uygulanarak taşların yerlerinin değiştirilmesi ile tedavi tamamlanır.

Refleksoloji Tekniği

Ayakların, vücudun aynası olduğunu birkaç kere duymuş olabilirsiniz. Refleksoloji masajı, bu noktadan çıkmıştır ve Uzak Doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçası olmuştur. Bu masajda ayak tabanından belli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayak tabanında bulunan her bir nokta, vücutta belli organ ve dokuları temsil etmektedir.

Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendini fiziksel, duygusal, ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Kişinin ayağındaki belli noktalara verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilerek onarılmaya çalışılmaktadır. Yaklaşık 30 dakikadır ve ayaktan başlayarak tüm bölgelere, organlara ve sistemlere karşılık gelen refleks noktaları üzerine odaklanılmaktadır. Kadın, çocuk ve yaşlılar olmak üzere birçok önemli etkisi vardır.

Spor Masajı

Genellikle spor aktivitelerinin öncesinde ve sonrasında kısa süre uygulanan bir tekniktir ve kasları harekete geçirerek performansın iyi geçmesi hedeflenir. Esnekliği artırması bakımından sakatlıkların önüne geçmekte de etkilidir.

İsveç Masajı

1820 yıllarında Ling’in keşfettiği geleneksel bir masaj türüdür. Çeşitli antik tekniklerin araştırılması neticesinde keşfedilen teknik, ilk modern masaj tekniği olma özelliğini taşır. Cilde uygulandığından reaksiyon göstererek tüm vücuda yayılması ile bilinir.

Thai Masajı

Çok eski tekniklerden bir tanesidir ve Buda zamanından günümüze ulaşmıştır. Belirli noktalara baskı uygulanarak enerji akımı sağlanır. Esnekliği artıran, stresi azaltan ve hatta iç organları uyaran bir teknik olma özellikleri ile bilinir.

Selülit Masajı Teknikleri

Kadınların en büyük problemi, selülitlerdir. Dolaşım bozukluğundan kaynaklanan selülit, kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk, yağ dokusundaki artış yüzünden biriken toksik maddelerden oluşmaktadır. Doğru masaj ile kan ve lenf dolaşımı harekete geçirilerek, dokulara taze oksijen gitmesi sağlanmaktadır.

Derialtı kan dolaşımını iyileştiren masaj, damarların çapının daraltılması ve kanın bacaklardan düzenli olarak akmasını sağlamaktadır. Dolaşımın yeniden düzenlenmesini, hücrelere daha iyi oksijen gitmesini ve toksik maddelerin vücuttan atılmasını masaj ile mümkün olmaktadır. Bunun için iki tür masaj tekniği kullanılmaktadır.

Selülit masajlarının ilki, dolaşımdır. Bu masajda, derialtı kan dolaşımı aktif hale getirilerek, dokunun canlanması sağlanmaktadır. Kanın bacaklardan göğse doğru gitmesindeki sorunlar giderilmektedir. Belirli noktalara parmakla bastırılarak lenfatik düğümlere doğru hareket ettirildiği bilinmektedir.

İkinci masaj ise lenfatik drenaj masajıdır. Lenf bezlerine uygulanan bu masaj ile kan dolaşımı hızlandırılarak vücuttaki ödem ve toksik maddelerin dışarı atılması sağlanmaktadır. Lenf dolaşımı üzerinde etkili olan masaj, ilgili sistemin elle yönlendirilerek bloke olan lenf sıvısının serbest akımı sağlanmaktadır.